Jak zaoszczędzić na składkach ZUS w jeden dzień?

nie pozbawiaj się magii obrazu - kliknij i pobierz obrazek

Jeden dzień, a robi różnicę

Każdą rozmowę na temat księgowości, którą przeprowadzam z nowym klientem, zaczynam od składek ZUS. Od 30 kwietnia 2018 roku, osoby, które rozpoczynają prowadzenie działalności, mogą skorzystać z „ulgi na start”. Wystarczy, że zakładasz firmę po raz pierwszy w życiu lub po upływie 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia oraz, że nie będziesz współpracował tylko i wyłącznie ze swoim byłym pracodawcą w tym samym zakresie, co podczas zatrudnienia.

Do rzeczy, jak zaoszczędzić?

Ulga na start, to zwolnienie z płacenia składki społecznej przez 6 pełnych miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Po upływie 6 pełnych miesięcy, przez kolejne 24 miesiące, przysługuje Ci prawo do opłacania składki społecznej w niższej (ponad 4 razy!) wysokości. Załóżmy, że chcesz założyć firmę – nie rób tego pierwszego dnia miesiąca! Dlaczego? Ponieważ, jeśli założysz firmę każdego innego dnia, to 6 pełnych miesięcy będzie się liczyło dopiero od następnego miesiąca. Dzięki tej prostej czynności, już na początku prowadzenia biznesu, zaoszczędzisz ponad 200 zł, a kolejne 200 zł przesuniesz w czasie do przodu o jeden miesiąc. Dodatkowo, rejestrując się do ubezpieczenia społecznego, możesz zrezygnować z opłacania składki na ubezpieczenie chorobowe (nie myl go z ubezpieczeniem zdrowotnym) – dzięki temu zaoszczędzisz od 16.54 zł do 70.05 zł miesięcznie (od 198.48 do 840 zł w skali roku!).

Czy ZUS trzeba w ogóle płacić?

Nie. Istnieje legalny i powszechnie stosowany w Polsce sposób prowadzenia działalności gospodarczej (zarejestrowanej w Polsce) i nie płacenia składek ZUS w ogóle, ale o tym w kolejnym artykule, więc zapisz się do naszego newslettera, żeby go nie przegapić. Możesz też nie czekać i skontaktować się z nami od razu – kliknij tutaj i umów się z nami online na rozmowę telefoniczną lub spotkanie.

To nie koniec – ile wynoszą składki ZUS, gdzie i do kiedy je opłacać?

Składka zdrowotna wynosi 342.32 zł w 2019 roku, a numer swojego indywidualnego rachunku bankowego do opłacania składek znajdziesz na oficjalnej stronie zusu pod adresem: http://eskladka.pl
Składka społeczna w obniżonej wysokości wynosi 213.57 zł (197.03 zł bez chorobowego) w 2019 roku.
Składka społeczna w pełnej wysokości wynosi 904.60 zł (834.55 zł bez chorobowego) w 2019 roku.
Składka na Fundusz Pracy wynosi 70.05 zł w 2019 roku.
Termin płatności składek ZUS, to 10 dzień bieżącego miesiąca za poprzedni miesiąc, jeśli nie zatrudniasz pracowników – jeśli ich zatrudniasz, to masz dodatkowe 5 dni, czyli do 15.

BiuroweKlienciZUS

Komentarze są wyłączone