Jakie są trzy podatki, o których powinien pamiętać każdy przedsiębiorca?

nie pozbawiaj się magii obrazu - kliknij i zobacz obrazek

Raz, dwa, trzy – do zapłaty idziesz…

Pytanie jest podchwytliwe, a odpowiedź jest banalna:
1. Podatek VAT,
2. Składki ZUS,
3. Podatek dochodowy.

Czemu podchwytliwe i przecież składki ZUS, to nie podatek?!

Właśnie dlatego pytanie jest podchwytliwe, ponieważ chciałbym, żeby składki ZUS, to nie był ukryty podatek, bezczelna danina, które chronią w teraźniejszości i zabezpieczają na przyszłość. Tymczasem, doskonale wyczerpują słownikową definicję podatku, czyli „obowiązkowe świadczenie materialne pobierane przez państwo w celu pokrycia jego wydatków”. Białe jest białe, a czarne jest czarne. Jeśli nie czujesz się bezpiecznie, skontaktuj się z naszą krawcową.

Nieprzypadkowa kolejność

Podatek VAT jest płatny do 25 dnia miesiąca za poprzedni miesiąc lub kwartał. Ten dzień pokrywa się z obowiązkiem złożenia deklaracji VAT-7 i VAT-7K. Te deklaracje stanowią podstawę do wystawienia przez Urząd Skarbowy tytułu wykonawczego. To znaczy, że Urząd Skarbowy, nie tylko wie, czy powinniśmy coś zapłacić – może też od razu zacząć nas za to ścigać.

 

Składki ZUS do 10, czy 15?

Jeśli płatnik nie zatrudnia pracowników, to płaci składki ZUS do 10 dnia miesiąca za poprzedni miesiąc, a jeśli zatrudnia, to do 15. Zaraz, zaraz, jak to, do 10 lub 15 – to czemu składki ZUS są w powyższym zestawieniu na drugim miejscu? Cóż, dlatego, że z moich ponad 10-letnich obserwacji wynika, że ZUS nie wyśle nam wezwania do zapłaty w pierwszych dniach po upływie terminu – w przeciwieństwie do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, istnieje też większe prawdopodobieństwo, że dostaniemy mandat za niezłożenie deklaracji VAT w terminie. Dlatego warto złożyć jakąkolwiek deklarację w terminie, na podstawie danych, którymi dysponujemy w danej chwili, a później ją skorygować.

Co z podatkiem dochodowym?

Podatek dochodowy jest płatny do 20 dnia miesiąca za poprzedni miesiąc lub kwartał. Czyli 25, 10/15, 20? Nie inaczej, ponieważ nie ma obowiązku raportowania miesięcznych/ kwartalnych zaliczek na podatek dochodowy. To znaczy, że Urząd Skarbowy w trakcie roku, nic o nich nie wie.

Czy to wszystko można tak bagatelizować?

Nie, zdecydowanie nie. Obowiązek uiszczenia każdej z tych opłat w konkretnym terminie wynika wprost z obowiązującego w Polsce prawa. Prowadzenie firmy, to też zarządzanie długiem i ryzykiem, a świadomość tego, co zostało opisane powyżej, niewątpliwie się do tego przydaje.

Czy składki ZUS i podatki trzeba w ogóle płacić?

Nie. Choć, co do zasady – tak. Istnieją jednak przepisy, dzięki którym można legalnie prowadzić firmę w Polsce i nie płacić w ogóle składek ZUS. Istnieją też przepisy, dzięki którym można legalnie optymalizować model biznesowy. Jeśli zainteresował Cię ten temat, skontaktuj się z nami – księgowy, doradca podatkowy, radca prawny – możesz na nas liczyć.

Wszystkie wpisy na blogu powstają dzięki współpracy grupy mikosy.

BiuroweCEIDGKlienciUSZUS

Komentarze są wyłączone