(R)ewolucja w Urzędzie Skarbowym, czyli jak skarbówka uczy się od ZUSu.


Aż dwa lata im to zajęło

 

Niemal dwa lata temu, bo od 1 stycznia 2018 r., Zakład Ubezpieczeń Społecznych poszedł po rozum do głowy i stworzył indywidualne numery rachunków bankowych, służące do opłacania wszystkich składek. Dzięki temu, każdy płatnik może wykonać jeden zbiorczy przelew za jednym razem. Co więcej, tytuł przelewu nie ma znaczenia, ponieważ pieniądze zawsze trafią na nasze indywidualne konto. Indywidualny numer rachunku składkowego można łatwo sprawdzić za pomocą wyszukiwarki na oficjalnej stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pod adresem http://eskladka.pl

 

Papuga

 

Niemal dwa lata później, bo od 1 stycznia 2020 r., tę samą drogę obrał Urząd Skarbowy, który stworzy indywidualny „mikrorachunek podatkowy”, służący do opłacania podatków PIT, CIT i VAT. Numer „mikrorachunku podatkowego” można sprawdzić już dzisiaj za pomocą wyszukiwarki na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów pod adresem https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego/

 

Wady i zalety

 

To rozwiązanie nie ma wad. Zaletą będzie koniec pytań, np. „a na jaki numer rachunku bankowego mam zapłacić podatek?”, czyli dla podatnika – bajka. Te rozwiązania upraszczają również proces ubiegania się o zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek oraz podatków.

 

 

„Ale!”

 

W przypadku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, warto pamiętać, że mamy do czynienia z wieloma rodzajami ubezpieczeń, tj. ubezpieczeniem społecznym, na które składają się ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, zdrowotnym, czyli składka do Narodowego Funduszu Zdrowia, Funduszem pracy, Funduszem gwarantowanych świadczeń pracowniczych oraz Fundusz emerytur pomostowych. W przypadku zaległości lub nadpłaty, na którymkolwiek z powyższych, ZUS przyjął określony sposób rozliczenia wpłaty.

Myślę, że w przypadku Urzędu Skarbowego i podatków, rzecz będzie bardziej złożona, choćby z uwagi na fakt, że podatków dochodowych (PIT i CIT) nie raportuje się w trakcie roku. Poza tym, na podstawie jakich kryteriów stwierdzić, zaspokojenie którego podatku jest ważniejsze?

 

Zapowiedź kolejnych zmian?

 

Czy czeka nas zatem konkretna rewolucja? Nowy minister finansów, Pan Tadeusz Kościński, już zapowiada ograniczenie obrotu gotówkowego w Polsce, więc uproszczenie procedur, zwiększenie kontroli i ograniczenie możliwości jest ze sobą spójne. Tym bardziej, zwiększa się rola doradców podatkowych. Jeśli jeszcze nie zaczęła Cię boleć głowa od wszelkich zmian, które serwuje przedsiębiorcom Ministerstwo Finansów, to zastanów się, czy nie warto byłoby się z nami spotkać i porozmawiać o Twoim modelu biznesowym, zanim to nastąpi?

BiuroweKlienciUSZUS

Komentarze są wyłączone